Lemmitt Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.38 × 15.38 × 14.5 in |
| Color | Amber, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Series Features | Amber finished art glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaslyn Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.13 × 16 × 16.63 in |
| Color | Black/Gray, Metallic, Silver Finish, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear and silver finished glass and acrylic table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dorahton Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 16.25 × 18 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Teal |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Series Features | Teal and gray finished art glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Avalbane Pendant Light
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.63 × 15.63 × 23 in |
| Color | Black/Gray, Clear/Gray, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear glass and dark gray finished metal pendant light. Hardwired. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaak Floor Lamp
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.75 × 15 × 23.5 in |
| Color | Black/Gray, Bronze Finish |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Bronze finished metal floor lamp. Glass shades. In-line switch. (3) E26 socket, type A bulb recommended – 25 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Entertainment Accessories Electric Infrared Fireplace Insert
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 33.75 × 27 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | W100-02, 12, 22, 101, 121 fireplace inserts have remote control and battery (CR2025) included and a timer function will automatically turn the unit off within a programmable range from 10 minutes up to 9 hours. W100-02 has 5 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing optional faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Ceramic heating element with 6 pre-set thermostat settings. High quality 20W blower fan. Provides up to 4608 BTU/1400W and warms up to 400 sq ft. W100-22 has 4 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Lighted embers can be adjusted from orange, blue, purple or auto-cycle for all 3 colors. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/ 1500W and warms up to 1, 000 sq ft. W100-101, 121 fireplace inserts have glowing embers w/5 levels of flame brightness and an infrared heater w/5386 BTU/1500W that warms up to 1, 000 sq/ft of space. There are 7 pre-set thermostat settings and a programmable timer. W100-12 has 5 levels of flame brightness. Realistic looking log set and dynamic glowing embers. Ambient down light with on/off function. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/1500W and warms up to 1, 000 sq ft. Audio speakers built in with Bluetooth connectivity. Touch button controls. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemmitt Vase
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.25 × 9.25 × 10.5 in |
| Color | Blue, Navy |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shape | Round |
| Series Features | Vase. Indoor/outdoor safe. Navy finished glass. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nollie Table Lamp (Set of 2)
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.63 × 17.75 × 22.63 in |
| Color | Black/Gray, Gray, Transparent, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Gray frosted art glass table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Entertainment Accessories Electric Infrared Fireplace Insert
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.38 × 26.63 × 22.63 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | W100-02, 12, 22, 101, 121 fireplace inserts have remote control and battery (CR2025) included and a timer function will automatically turn the unit off within a programmable range from 10 minutes up to 9 hours. W100-02 has 5 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing optional faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Ceramic heating element with 6 pre-set thermostat settings. High quality 20W blower fan. Provides up to 4608 BTU/1400W and warms up to 400 sq ft. W100-22 has 4 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Lighted embers can be adjusted from orange, blue, purple or auto-cycle for all 3 colors. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/ 1500W and warms up to 1, 000 sq ft. W100-101, 121 fireplace inserts have glowing embers w/5 levels of flame brightness and an infrared heater w/5386 BTU/1500W that warms up to 1, 000 sq/ft of space. There are 7 pre-set thermostat settings and a programmable timer. W100-12 has 5 levels of flame brightness. Realistic looking log set and dynamic glowing embers. Ambient down light with on/off function. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/1500W and warms up to 1, 000 sq ft. Audio speakers built in with Bluetooth connectivity. Touch button controls. |
| Brand | Ashley Furniture |
Augeron Table (Set of 3)
| Weight | 73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.13 × 71.75 × 5.75 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shape | Rectangle, Square |
| Series Features | Table base made with tubular steel and finished in a durable black powder coat finish. Table top is clear tempered glass with polished edges. |
| Brand | Ashley Furniture |
Crewridge Accent Cabinet
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.5 × 39.88 × 36.13 in |
| Color | Black/Cream, Black/Gray, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent Cabinet. Constructed of solid wood in a hand rubbed cream finish and black finished metal. Sand blasted effect to enhance wood grain on tops, sides and back. Black finished hardware and clear glass top. Cream and black colored bone inlay drawer fronts. 3 drawers with soft closed glides. Due to the use of natural materials, some variations may occur. Coordinates with A4000530. |
| Brand | Ashley Furniture |










