54 inch Writing Desk
| Weight | 105.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 54 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5198-10 |
| Features | Storage |
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
| Features | Storage |
Brookhaven Executive Desk
| Weight | 285.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Leather |
Brookhaven Executive L Right Return
| Weight | 351 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 68.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Storage |
Brookhaven Leg Desk
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
| Features | Power |
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
| Features | Leather |
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
| Weight | 166.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 299-10 |
| Features | Leather |
Corsica Executive Desk
| Weight | 357.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 73.25 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica |
| Features | Storage |
Corsica Junior Executive Desk
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Heritage Writing Desk
| Weight | 76.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 42 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5085-10 |
| Features | Storage |
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
| Features | Storage |
Rhapsody Executive Desk
| Weight | 418.88 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 74 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rhapsody |
| Features | Leather |
Desks for Home Office
Our computer desks offer you the quality and comfort you need while having stylish designs you’ll love. Whether you’ll use it for short bursts of assignments or full-time at-home work, you can rest assured of the versatility and durability of every desk.
Our Sturdy Office Desks for Home
We have eye-catching, ergonomic desks suitable for any work. Our office desks provide:
- Traditional charm and sleek contemporary choices.
- Ergonomic layouts for plenty of legroom and comfortable on-desk working spaces.
- Light and airy colors and rich, deep tones to match your room’s theme.
We’re Your Partner in Home Office Furniture
With a passion for service and high quality, we provide complimentary design services to personalize your home office. Our office desks offer value for money no matter your decor taste, with price points to match every budget.
Buy Your Desk Today
From adjustable to right computer desks, we have what you need. Purchase your home office desk today or visit an Interiors Home near you!