Sutton Q/k Bed Tall Posts I3048-444P
Call for Price
Saddletree-hamilton Round Chairside Table
Call for Price
Blue Hugo Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
The Blue Hugo Counter Stool combines natural design with a touch of color, perfect for enhancing any interior. Made from solid wood and crafted to emulate the look of bamboo, this stool boasts a deep blue finish that adds a subtle yet sophisticated accent to your space. The cane seating is topped with a removable linen cushion, providing both comfort and easy maintenance, making it ideal for a kitchen bar. With its blend of natural aesthetics, cool geometric shaping on the back, and practical features, the Blue Hugo Counter Stool is a versatile and stylish addition to your home.
Product Details
| Item Weight | 11 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany and Performance Linen Blend |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:24 x D:21 x H:39 |
Additional information
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 24 × 39 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Blue |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Blue Belleville Settee
Blue Constellation Chest
Blue Hugo Arm Chair
Blue Hugo Side Chair
Blue Italian Arm Chair
Blue Juliet Bench
Blue Leroy Counter Stool
Blue Leroy Side Chair
Related products
Americana Modern Dining Bar Complete 78 In. With Quartz
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Country Woven Kubu Counter Stool
Hidden Treasures Adjustable Height Pub Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.