Tynecastle Rectangle Leg Dining Table with Two 18” Leaves
Rectangular dining table in a warm chestnut finish over figured alder veneers that extends with two 18 in. leaves to seat up to 10. Traditional design suits formal dining rooms and everyday gatherings.
"*" indicates required fields
Description
Exuding the grand style of a Manor Home, the Tynecastle Rectangle Leg Dining Table invites up to 10 guests to gather around and linger, admiring the warm chestnut-colored finish revealing the rich character of figured Alder veneers. With two 18-inch leaves, the table extends to 114 inches to accommodate up the 10 guests. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers.
Product Details
| Primary Materials | Alder Veneers |
|---|---|
| Finish | A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collection |
| Country Of Manufacturer | VNM |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 18 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
| Two 18” leaves extend table to 114”Will seat up to ten guestsLeg tableFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardware: Aged Cop | Yes |
Additional information
| Weight | 179.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44 × 78 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Casual Dining Tynecastle 60in Round Pedestal Dining Table Top w/1-18in Leaf
Casual Dining Tynecastle Round Dining Table Base
Tynecastle Bunching Bookcase
| Weight | 141.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 34 × 86 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Executive Desk
| Weight | 302.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Leather |
Tynecastle Lateral File
| Weight | 138.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |
Tynecastle Writing Desk
| Weight | 178.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 64 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
| Features | Storage |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.