Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Call for Price
Urban Elevation Low Entertainment Console
Call for Price
Melange Four-Door Credenza
Four-door credenza in maple veneer and eglomise with metal accents, finished in a white crackle with a heavily waxed aluminum top. Ventilated back with four interior shelves; accommodates up to an 80 in. TV.
"*" indicates required fields
SKU:
1610-85006-WH
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furnishings, White, Whites/Creams/Beiges
Description
French romance meets modern glam with this TV-ready credenza, sure to be an admired focal point in your home. Crafted of Poplar and Hardwood Solids with Maple Veneers and Eglomise with Aluminum, Metal Buttons and Nails, the credenza has four doors with two shelves behind each set of doors, a ventilated back panel and accommodates up to an 80-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 41.50 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 317.90 |
| Carton Width | 108.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers and Eglomise with Aluminum, Metal Buttons and Nails |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 270 lbs |
| Width | 104.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 259.6 |
Additional information
| Weight | 259.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 104 × 38.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.