Dana Leather Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
B3990-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: black, Customizable, Flexsteel, Leather, Ottomans & Poufs
Description
Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. The Dana ottoman matches perfectly with the Dana chair.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Heavy-Thread Stitching |
| Material | Leather |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.50 |
| Carton Weight | 23 lb |
| Product Weight | 23 lb |
| Carton Volume | 6.500 |
| Carton Weight | 23.000 lb |
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dana Fabric Chair
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 38 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric High-Leg Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 36 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Loveseat
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 58 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Ottoman
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Dana Fabric Sofa
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 82 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Dana |
| Features | Fabric |
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
CM Leather Ottomans & Poufs
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |













Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.