Curata Bunching Bookcase
Minimalist bunching bookcase with a brushed brass metal frame, three fixed tinted-glass shelves, and a single drawer with a brass pull. 32 in. W x 14 in. D x 82 in. H.
"*" indicates required fields
Description
Minimalist, modern and sleek, the Curata Bunching Bookcase mixes a brushed brass metal silhouette with tinted glass shelves and a brushed brass pull on the single drawer. Three fixed shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 86.75 |
| Carton Length | 17.13 |
| Carton Weight | 173.06 |
| Carton Width | 35.38 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.125W x 11.375D x 3.375H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 82.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 141.1 |
Additional information
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Curata Mobile File
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
Related products
Americana Modern – Cotton Etagere Bookcase
Boca 56 In. Bookcase Bridge, Shelf And Back Panel
Catalina Outside Corner Bookcase
Crossings Palace Bookcase
Little Treasures Book Rack
| Dimensions | 11.5 × 28 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Mission Etagere Bookcase
| Dimensions | 15 × 30 × 76 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.