Amani Three-Drawer Accent Chest
Call for Price
Heritage Writing Desk
Call for Price
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Bow-front executive desk in cherry veneers with a bonded leather top. Offers 7 ball-bearing drawers, including two letter/legal file drawers for organized storage.
"*" indicates required fields
Description
It’s the classic bow front desk you’ve always dreamed of. Crafted of Cherry Veneers with a premium bonded leather top, it is sure to inspire your best work. Seven drawers are on steel ball-bearing slides and include 2 file drawers that take letter/legal files and 4 utility drawers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 2.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 8.5W x 18.75D x 10.875H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Weight | 201.83 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 20W x 15.5D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 21 7/8W x 24D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers with High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 166.78 |
| Carton Height | 33.94 |
| Carton Length | 29.10 |
| Carton Width | 51.11 |
Additional information
| Weight | 166.78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 48 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 299-10 |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Dove 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200wht)
Catalina 12 Piece Corner Library Wall With Writing Desk
6659 Stance Keyboard + Storage Drawer
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Storage, Wood, Wood Veneer |
| Style | Modern |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.