Highlands Platform Storage Bed Centennial California King
Call for Price
Coalesce Coalesce Drawer Chest
Call for Price
Preston Fabric Sectional
"*" indicates required fields
Description
Smooth edges, oversized rolled arms, and exposed round bun feet give Preston classic appeal as a living-area staple. It features welt cording trims the back and seat cushions with optional nailhead trim for an elegant touch. Backed by lifetime guarantees, the style and comfort of endless seating setups with multiple Preston components will be enjoyed for years to come.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Preston |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Nailhead Trim, Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Contrasting welt |
| Style | Traditional |
| Type | Sectionals |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Preston Fabric Chair
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 40 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Chair and a Half
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 54 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Cocktail Ottoman
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 37 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Full Sleeper
| Weight | 201 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 78 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Loveseat
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Ottoman
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Sleeper
| Weight | 213 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |
Preston Fabric Sofa
| Weight | 135 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 86 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Preston |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.