Vail Leather Sectional
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
With oversized rolled arms, deep seating, and generous proportions, Vail has everything you need for curled-up coziness. Its slightly flared arms and tall, padded front rail paired with plush cushions trimmed in welt cording make this style ideal for any lounging environment. Create endless seating setups with multiple sectional components, and gather around with family and friends for a relaxing get-together.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Vail |
|---|---|
| Features | Removable Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Contrasting welt |
| Style | Transitional |
| Type | Sectionals |
Additional information
| Brand | Flexsteel |
|---|---|
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Vail Leather Chair
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 45 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Chair and a Half
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 58 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Cocktail Ottoman
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 38 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Conversation Sofa
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51 × 107 × 34 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Loveseat
| Weight | 118 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 71 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Ottoman
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 17 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Sofa
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 91 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |
Vail Leather Sofa
| Weight | 134 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 82 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Vail |
| Features | Leather |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.