Donier Wall Art
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.75 × 49 × 2.38 in |
| Color | Blue, Blue/Gold Finish, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of blue, black and gold. Gallery wrapped canvas. Gold leaf embellishment/hand painted/textured. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dramatic Sofa
| Weight | 158 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 89 × 36 in |
| Color | Black/Gray, Granite |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Jalisa Wall Art
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 43.25 × 43.38 in |
| Color | Brown/Beige, Metallic, Taupe, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Other |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Flower design in shades of taupe and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted/gold leaf embellishment. D-ring bracket for hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lorreze Power Lift Recliner
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.63 × 37 × 33.75 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Leonelle 7’10” x 10′ Rug
| Weight | 30.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 94.75 × 5.5 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, White, White/Blue/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven, abstract design in shades of white, blue and gray. 9mm pile. Polyester, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Yandel Power Lift Recliner
| Weight | 140 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 35.25 × 26 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lorreze Power Lift Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 37 × 33.13 in |
| Color | Brown/Beige, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Monwick 7’10” x 10’3″ Rug
| Weight | 35.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.75 × 93.88 × 7.75 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Cream/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven cut and loop, diamond design in cream and shades of gray. 20mm pile. Polypropylene, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tamland Wall Art
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 61.38 × 51.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Linen/White/Black, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of brown, black and white. Gallery wrapped linen canvas. Hand painted. Sawtooth bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Villham Wall Art
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.25 × 73.5 × 2.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Metallic, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, gray, taupe and gold. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayonne Ottoman
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 27 × 21 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Petrica Wall Art
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.38 × 75.5 × 3.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of black, white, yellow and teal. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket. Horizontal hanging only. Due to the nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Wrenleigh Wall Art
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.13 × 74.75 × 2.5 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Gray/Taupe, Metallic, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of gray, taupe, silver and white. Framed gallery wrapped canvas wall art. Hand painted/silver foil embellishment. D-ring bracket for hanging. Vertical and horizontal hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |











