Today’s Hours Getting Hours
Kerrus Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.63 × 18.5 × 17.63 in |
| Color | Brown, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Rattan |
| Shade | Medium |
| Series Features | Natural rattan and metal table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ridgewick Floor Lamp
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.38 × 14 × 22.63 in |
| Color | Black/Brown, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Series Features | Black finish metal floor lamp. Metal shade. On/off foot switch. (1) E26 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nolden Floor Lamp
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 13.25 × 14 in |
| Color | Bronze Finish, Brown/Beige, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Bronze finished metal floor lamp. Metal mesh shade. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. Matching Desk Lamp – L206012 |
| Brand | Ashley Furniture |
Jenton Floor Lamp
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22 × 29.5 in |
| Color | Antique Brass Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Antique brass finished metal floor lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Marinel Floor Lamp
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 13.5 × 10 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black finished metal floor lamp. Metal shade. Adjustable neck. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. Matching desk lamp – L206002. |
| Brand | Ashley Furniture |
Deunoro Accent Mirror
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.5 × 35 × 4.25 in |
| Color | Blue, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Blue Finished Metal Accent Mirror. Flower Design. Keyhole Bracket for Hanging. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Amadell Floor Lamp
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.88 × 19 × 12.25 in |
| Color | Black/Gold Finish, Black/Gray, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black and gold finished metal floor lamp. Metal drum shade. Pull chain switch. (2) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Entertainment Accessories Electric Infrared Fireplace Insert
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.38 × 26.63 × 22.63 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | W100-02, 12, 22, 101, 121 fireplace inserts have remote control and battery (CR2025) included and a timer function will automatically turn the unit off within a programmable range from 10 minutes up to 9 hours. W100-02 has 5 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing optional faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Ceramic heating element with 6 pre-set thermostat settings. High quality 20W blower fan. Provides up to 4608 BTU/1400W and warms up to 400 sq ft. W100-22 has 4 levels of flame brightness. Features a removable front frame assembly for placing faux glass crystals or natural stone for the flame bed. Lighted embers can be adjusted from orange, blue, purple or auto-cycle for all 3 colors. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/ 1500W and warms up to 1, 000 sq ft. W100-101, 121 fireplace inserts have glowing embers w/5 levels of flame brightness and an infrared heater w/5386 BTU/1500W that warms up to 1, 000 sq/ft of space. There are 7 pre-set thermostat settings and a programmable timer. W100-12 has 5 levels of flame brightness. Realistic looking log set and dynamic glowing embers. Ambient down light with on/off function. Infrared heating element with 6 pre-set thermostat settings. Provides up to 5386 BTU/1500W and warms up to 1, 000 sq ft. Audio speakers built in with Bluetooth connectivity. Touch button controls. |
| Brand | Ashley Furniture |
Talar Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 16.75 × 20.25 in |
| Color | Brown/Beige, Clear/Bronze Finish, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Light |
| Shape | Square |
| Series Features | Clear glass and bronze finished metal table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Byram Wall Clock
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 4.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Natural/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Black Finished Metal and Natural Finished Wood Wall Clock. Keyhole Bracket for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |









