Today’s Hours Getting Hours
Watson End Table
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 27.38 × 6.25 in |
| Color | Brown/Beige, Dark Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Shape | Square |
| Series Features | Made from ash veneers and hardwood solids. Clean design finished in dark brown stained finish. Overscaled cocktail table. |
| Brand | Ashley Furniture |
Moorbank Table Lamp
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.75 × 12.63 × 16 in |
| Color | Blue, Green, Teal |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Ceramic |
| Shade | Medium |
| Series Features | Teal glazed ceramic table lamp. Drum hardback shade. On/off in-line switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Milesen Tray
| Weight | 4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.63 × 21 × 3.75 in |
| Color | Blue, Natural, Navy/Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Tray. Navy enamel and natural finished wood. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Finnlett 5’3″ x 7′ Rug
| Weight | 8.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 63.25 × 5.5 in |
| Color | Blue, Cream/Blue, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven cut pile, high-low diamond design in cream and blue. Indoor/outdoor safe. 7mm pile. Polypropylene. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Middleburg 5’3″ x 7′ Rug
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 63.25 × 4.75 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, Green, Multi |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven, abstract design in cream, tan, brown, spice, blue, teal, gray and charcoal. Indoor/outdoor safe. 3mm pile. Polyester/polypropylene blend, backed with polypropylene. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lemmitt Table Lamp
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.38 × 15.38 × 14.75 in |
| Color | Blue, Navy |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Shade | Medium |
| Series Features | Navy finished art glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Leonelle 5’3″ x 7’3″ Rug
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 63.75 × 4.75 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, Cream/Blue/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven abstract design in cream and shades of blue and gray. Polyester. 9mm pile. Backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lisburgh Wall Art
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.75 × 39 × 3 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Blue/Gray/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Square |
| Series Features | Abstract design in shades of blue, gray, white and taupe. Gallery wrapped canvas. Hand painted embellishment. D-ring bracket for hanging. Hangs 4 ways. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Reedford Wall Art
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 52.75 × 42 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Brown/Beige, Multi |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of white, gray, pink, teal and navy. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted embellishment. D-ring bracket for hanging. Hangs four ways. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dorahton Table Lamp
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 16.25 × 18 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Teal |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass |
| Series Features | Teal and gray finished art glass table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Meltland Vase
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 15.5 × 13.5 in |
| Color | Natural, Natural/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Series Features | Vase. Multi finished reclaimed wood and black finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Violasen 5′ x 7’3″ Rug
| Weight | 13.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 60 × 6 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Cream/Beige/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shade | Dark |
| Series Features | Machine woven cut and loop, high-low abstract design in cream, beige and shades of gray. 20mm pile. Polypropylene, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Donier Wall Art
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.75 × 49 × 2.38 in |
| Color | Blue, Blue/Gold Finish, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of blue, black and gold. Gallery wrapped canvas. Gold leaf embellishment/hand painted/textured. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Praveen Wall Art
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.25 × 40.5 × 2.5 in |
| Color | Blue, Blue Spruce/White, Green, Metallic, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Square |
| Series Features | Abstract design in shades of blue spruce, white and gold. Gallery wrapped canvas. Gold leaf embellishment/hand painted/textured. D-ring bracket for hanging. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |














