Today’s Hours Getting Hours
Roxsburg 5′ x 7′ Rug
| Weight | 14.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 62 × 5.25 in |
| Color | Black/Gray, Multi, Natural, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Hand woven, geometric design in cream, gray, black and natural. 5mm pile. 3.25 – 3.75″ knotted tassel edge. Polyester/wool blend, backed with cotton. Spot clean only. Rug pad recommended. Due to the handcrafted nature of this product, some variation may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Turkingsly Vase
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.25 × 11.25 × 11.13 in |
| Color | Green, Red/Burgundy, Spice/Teal/Antique White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Other |
| Series Features | Vase. Spice, teal and antique white glazed terracotta. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Turkingsly Vase
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.88 × 10.88 × 14.88 in |
| Color | Green, Red/Burgundy, Spice/Teal/Antique White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Other |
| Series Features | Vase. Spice, teal and antique white glazed terracotta. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Aleela Table Lamp
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.5 × 12 × 15.88 in |
| Color | Metallic, White, White/Gold Finish |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Light |
| Series Features | Antique white and gold finished metal table lamp. Modified drum hardback shade. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Finnlett 5’3″ x 7′ Rug
| Weight | 8.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 63.25 × 5.5 in |
| Color | Blue, Cream/Blue, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven cut pile, high-low diamond design in cream and blue. Indoor/outdoor safe. 7mm pile. Polypropylene. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Maywick Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 10.5 × 19 in |
| Color | White, White/Brass Finish |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Cement, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shade | Light |
| Series Features | Antique brass finished metal and off-white terrazzo table lamp. Drum hardback shade. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. Due to the use of natural materials, some variation may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Walkford Desk Lamp
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 9.5 × 26.5 in |
| Color | Black, Black/Gray, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Black finish metal desk lamp. Frosted white glass shade. (1) USB charging port and wireless charger. On/off switch. (1) E12 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Maysel 5′ x 7′ Rug
| Weight | 11.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 60.5 × 6 in |
| Color | Black/Gray, Charcoal/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Machine woven shag, tribal design in charcoal and white. 40mm pile. 4″ braided tassel edge. Polypropylene, backed with jute. Spot clean only. Rug pad recommended. |
| Brand | Ashley Furniture |
Acyn Table Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.25 × 15.25 × 12 in |
| Color | White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Ceramic |
| Series Features | White glazed ceramic table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cartley Accent Table
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 25.63 × 6 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Construction of solid wood in light brown and white resin inlay. Champagne gold finished metal. Geometric patterned top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Walkford Floor Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.38 × 23.88 × 11.5 in |
| Color | Black, Black/Gray, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Black finish metal floor lamp. Frosted white glass shade. On/off foot switch. (1) E26 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Lisburgh Wall Art
| Weight | 9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38.75 × 39 × 3 in |
| Color | Black/Gray, Blue, Blue/Gray/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Shape | Square |
| Series Features | Abstract design in shades of blue, gray, white and taupe. Gallery wrapped canvas. Hand painted embellishment. D-ring bracket for hanging. Hangs 4 ways. Due to the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Turnley Accent Cabinet
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.25 × 39.5 × 6.5 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Other, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Wine cabinet. Constructed of engineered woods in antique white wood grained printed paper . 1 fixed shelf, wine rack, and wine glass holders. |
| Brand | Ashley Furniture |














