Byram Wall Clock
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.75 × 41.75 × 4.25 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Natural/Black |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Black Finished Metal and Natural Finished Wood Wall Clock. Keyhole Bracket for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Roxsburg 7’8″ x 10′ Rug
| Weight | 30.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.25 × 94 × 6.25 in |
| Color | Black/Gray, Multi, Natural, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Hand woven, geometric design in cream, gray, black and natural. 5mm pile. 3.25 – 3.75″ knotted tassel edge. Polyester/wool blend, backed with cotton. Spot clean only. Rug pad recommended. Due to the handcrafted nature of this product, some variation may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Chair
| Weight | 74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33.25 × 34.13 in |
| Color | Sterling, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair. Upholstered in sterling textured polyester fabric. Tight back and seat cushion. Casted aluminum frame in antique brass finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
O’keria Wall Art
| Weight | 12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.25 × 63 × 3.12 in |
| Color | Brown/Beige, Green, Multi, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Tree design in shades of brown, green and cream. Gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Horizontal hanging only. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jennaya Wall Art
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.75 × 63.13 × 33.5 in |
| Color | Brown/Beige, Tan/White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Abstract design in shades of tan and white. Framed gallery wrapped canvas. Hand painted. D-ring bracket for hanging. Vertical or horizontal hanging. Due the hand crafted nature of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Manelin Table Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 19 × 22.13 in |
| Color | Brown/Beige, Clear/Gray, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear seeded glass and gray finished metal table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Carondelet Accent Bench
Calmette Wall Decor
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 52.25 × 4.5 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Antique white finished carved wood wall sculpture. Sunburst design. D-ring bracket for hanging. Hangs four ways. Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Arrowrock Accent Bench
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 33.25 × 18 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, White/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Other, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Settee. Upholstered in a Cream Fabric with Gray Pin Stripe. Pillow Seat Back and Pillow Top Seat Cushion with Foam Core and Webbing Construction. Rubber Wood Legs with Dark Finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Harbor Court Curved Loveseat with Cushion
| Weight | 102 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.13 × 79.25 × 20.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Series Features | Aluminum frames. High performance Nuvella fabric. Unlimited modular options. P459-877 has four throw pillows. P459-861 has two throw pillows. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Dalenville Accent Cabinet
| Weight | 207 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 46 × 80 in |
| Color | Black/Gray, Warm Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Accent cabinet. Constructed of oak veneer, solid and engineered woods in antique gray finish. Light wire brushed effect to enhance wood grain. Antique pewter finished metal hardware. Soft close hinges. Glass panel door fronts. 2 Doors, 2 adjustable shelves and 1 fixed shelf. Coordinates with the T965. |
| Brand | Ashley Furniture |
Beachcroft End Table
| Weight | 43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.75 × 26 × 25.63 in |
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Square |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. The P791-665 fire table can accommodate up to six P791-130 barstools. The P791-665 bar table includes a CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, burner cover, glass beads and a protective weather cover. Storage space below has 2 shelves. Can be converted to natural gas use. To order 5-piece set: P791-130(2) and P791-665. Deep seating includes P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Woodanville Dining Table and Chairs (Set of 7)
| Weight | 193 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.75 × 63.5 × 11.5 in |
| Color | Brown/Beige, Cream/Brown, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Made with Birch veneers and select hardwood solids in a distinctive two-tone cottage finish. Cream table base and chair frame with medium brown color table tops and chair seats. Updated cottage styling, table has arched aprons and chair has pierced ladder back design. Chair has contoured seat for added comfort. D335-15 small round dining table features drop leaves for smaller space dining. Chair has a pierced ladder-back design. |
| Brand | Ashley Furniture |
Tallenger Bar Height Bar Stool
| Weight | 29.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 20 × 21.5 in |
| Color | Beige, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Series Features | Contemporary modern barstools. D380-4xx/-5xx/-6xx armless upholstered barstool features neutral hues, tailored look and a wooden base. D380-4xx is light gray woven polyester fabric; D380-5xx is beige faux leather; and D380-6xx is dark gray woven polyester fabric. D380-7XX/-8xx/-9xx clean-lines good looks are accentuated with a comfortably curved backrest and upholstered seat in white woven polyester cover (7XX), blue velvet ( 8XX), and black faux leather cover (9XX). Generously padded throughout and built-in footrest makes sitting even more comfortable. Self-returning swivel keeps the seat and base aligned on these barstools. |
| Brand | Ashley Furniture |











