Eliridge Desk Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 14 × 28.63 in |
| Color | Black/Gray, Black/Silver Finish, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Black and antique silver finished metal and black marble desk lamp. Metal shade. (1) USB charging port. On/off switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Austbeck Desk Lamp
| Weight | 5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 15.13 × 20.75 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Series Features | Gray finished metal desk lamp. Metal shade. Adjustable neck. (1) Wireless charger and (1) USB charging port. On/off switch. (1) E26 socket, type G bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Despina Sconce
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 13 × 29.38 in |
| Color | Brown, Brown/Beige, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Leather Match, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Other |
| Series Features | Mercury Glass and Brown Finished Metal with Leather Strap Wall Sconce. Circular Design. Keyhole Bracket for Hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Cartley Accent Table
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 25.63 × 6 in |
| Color | White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Series Features | Accent table. Construction of solid wood in light brown and white resin inlay. Champagne gold finished metal. Geometric patterned top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Walkford Floor Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.38 × 23.88 × 11.5 in |
| Color | Black, Black/Gray, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Series Features | Black finish metal floor lamp. Frosted white glass shade. On/off foot switch. (1) E26 socket, type B bulb recommended – 40 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Antique Black 21″ Briana Lantern
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 12.75 × 23.75 in |
| Color | Antique Black, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Lantern. Antique black finished metal. Holds up to (9) 3″ pillar handles (candles not included). Due to the finishing process of this product, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Airdon Table (Set of 3)
| Weight | 84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.5 × 40.5 × 9.13 in |
| Color | Bronze Finish, Metallic |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle |
| Series Features | Table frame made with tubular metal and finished in an aged bronze color. Table top made with wire brushed ash veneer finished in a graphite color finish. Modern cantilever design on versatile moderate scaled rectangular tables. |
| Brand | Ashley Furniture |
Augustina Wall Clock
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.25 × 4.75 in |
| Color | Antique Black, Black/Gray, Brown/Beige |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Traditional |
| Features | Metal, Other |
| Shade | Medium |
| Shape | Round |
| Series Features | Antique black finished wall clock. Antique cream finished face. Roman numerals. Keyhole bracket for hanging. |
| Brand | Ashley Furniture |
Avalbane Pendant Light
| Weight | 11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.63 × 15.63 × 23 in |
| Color | Black/Gray, Clear/Gray, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Light |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear glass and dark gray finished metal pendant light. Hardwired. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 60 watts max or 13 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Table Lamp
| Weight | 16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22.13 × 29.38 in |
| Color | Antique Brass Finish, Metallic |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal |
| Shade | Medium |
| Series Features | Antique brass finished cast aluminum table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Veergate Arc Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 45 × 15 in |
| Color | Black, Black/Gray, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal |
| Series Features | Black finish metal arc lamp. Drum hardback shade. On/off foot switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 100 watts max or 23 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Jaak Floor Lamp
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.75 × 15 × 23.5 in |
| Color | Black/Gray, Bronze Finish |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Glass, Metal |
| Shade | Dark |
| Shape | Round |
| Series Features | Bronze finished metal floor lamp. Glass shades. In-line switch. (3) E26 socket, type A bulb recommended – 25 watts max or 8 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Ryandale Accent Table
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24.5 × 7.5 in |
| Color | Antique Black, Black/Gray, Metallic, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Square |
| Series Features | Accent table. Constructed of sand casted aluminum in antique black finish, white marble and clear glass. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Olinmere Accent Table (Set of 3)
| Weight | 64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.5 × 22 × 25.75 in |
| Color | Black, Black/Gray |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Shape | Other |
| Series Features | Accent table set. Constructed of matte black marble and black finished metal. Triangular shaped. Nesting. Set of 3. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |














