Vienna Upholstered Bed
Call for Price

Maya COFFEE TABLES 50406/25+90524/30
Call for Price
AE9-111K – Adele Bed – King Size 6/6
"*" indicates required fields
Description
Soft yet tailored. I wanted to create a modern, thicker, fully upholstered bed with a new look. This design has a stepped center panel that sits proud of the headboard frame, a special crafted detail that’s shared with the Lannier sofas.
Product Details
| Material | Maple Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Light |
| Notes | NOTE: For special nail head applications see page 10Bed slats provided by Century |
| Volume | 26 cft |
| Weight | 127 lb |
| Cartons | 2 |
| Leather | 195 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 10.00 yrd |
Additional information
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 95.75 × 83 × 52.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | King |
| Collection | Adele |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.