Today’s Hours Getting Hours
Bedroom Alfresco Lauro 5/0-6/6 Rail
Call for Price
Bedroom Alfresco Lauro 6/0-6/6 Panel Headboard with Metal
Call for Price
Alfresco Lauro King Panel Bed with Metal
"*" indicates required fields
Description
Timeless Old World style meets industrial luxe in the Lauro King-sized arched panel bed, with a metal wrap around the headboard that is textured and hammered. Crafted of Oak Veneers with handpainting and aluminum sheet, the Lauro is finished in Sorrento, a soft taupe blended with a gray two-tone paint. Includes headboard, footboard and rails. Headboard is height-adjustable, from 70 inches to 76 inches.
Additional information
| Weight | 195.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 90 × 82.75 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Alfresco Aldo Eight-Drawer Dresser
Alfresco Bellissimo Bachelors Chest
Alfresco Costa Display Cabinet
Alfresco Costiere Chest
Alfresco La Riva Ladder Back Swivel Counter Stool
Alfresco Lapilli Console Table
Alfresco Marzano Windsor Arm Chair
Alfresco Pertuso Tray Top Consulate Table
Related products
Maidstone Upholstered Bed King
| Dimensions | 93 × 82.5 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | White |
| Features | Fabric |
| Style | Modern |
Sienna Queen Panel Bed
| Dimensions | 91 × 67 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Ventura Panel Bed Chalk Slate
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Walker Panel Queen Bed
| Dimensions | 90 × 73 × 60 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.