Today’s Hours Getting Hours
Tate Upholstered Bed
"*" indicates required fields
Description
The Tate Bed features solid wood construction and a polyester blend fabric, offering a sleek platform design. Its neutral tones create a serene and tranquil atmosphere, perfect for a restful night’s sleep. The Tate bed blends durability with soft, calming aesthetics, making it an ideal choice for a peaceful and inviting bedroom.
Product Details
| Overall Dimensions | 85”W x 100”D x 47”H |
|---|---|
| Materials | 86.5% Polyester/10% Viscose/3.5% Nylon |
| Colors | Oatmeal |
| Weight | 0 lbs |
Additional information
| Dimensions | 100 × 85 × 47 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Oatmeal |
| Style | Contemporary |
| Bed Size | California King |
| Collection | Tate |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Tate Upholstered Bed
Tate Upholstered Bed
Related products
Custom Upholstered Barcelona Bonnet Bed
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Grey |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Storage |
| Style | Contemporary, Transitional |
Sienna Queen Panel Bed
| Dimensions | 91 × 67 × 58 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Cinema by Rachael Ray Metal Canopy Bed Queen
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, Silver |
| Features | Metal, Wood, Wood Veneer |
| Style | Casual |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.