Griffith Park Sienna Panel Bed Cal King
Call for Price
Williams Accent Chest
Call for Price
CT5021-SD – Charleston 6 Drawer Dresser-Sand
"*" indicates required fields
Description
The Charleston Dresser is a decidedly modern piece crafted of Saguran raffia, hand woven on the island of Bohol in the central Visayas region of the Philippines. Hand woven from the fibers of the Tipot palm tree this raffia features a rich dimensional depth not found in lesser machine woven grasscloth. Six drawers featuring self-closing drawer glides, tapered legs with chrome plated ferrules, round ring pulls in nickel finish. Tempered glass top included.
Product Details
| Material | Raffia, Mahogany Solids |
|---|---|
| Notes | **Limited Quantities Available**Mahogany solids & Raffia wrapSix soft-close drawers with chrome plated hardware. Chrome plated ferrulesTip restraint includedIncludes 1/4″ lay-on glass top |
| Volume | 44 cft |
| Weight | 280 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 66 × 38 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.