Modern Aceton Bed Queen
Call for Price
Z4 Track Arm Twin Sleeper Chair
Call for Price
CT1008-PN – Carlyle 3 Drawer Nightstand-Peninsula
"*" indicates required fields
Description
Transitional clean lines, the Carlyle is crafted from Beech solids wrapped in quartered Oak veneers and features Crushed Bamboo drawer fronts with tapered legs. Textured square brass metal pulls, two on each of the three drawers, all with soft close drawer mechanisms.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Crushed Bamboo, Beech Solids |
|---|---|
| Notes | **Limited Quantities Available**Beech solids and Oak veneer with crushed BambooThree soft-close drawers with Pewter finish hardware, Pewter finish ferrulesTip restraint included |
| Volume | 19 cft |
| Weight | 188 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 188 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Avaline Carmen Three Drawer Nightstand
Griffith Park Sienna Drawer Nightstand
Griffith Park Sienna Two Drawer Nightstand
Modern Farmhouse Rylie Nightstand
Sanctuary Bedside Table
| Weight | 78.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 29 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.