CT3006-DG – Canvas Nightstand-Dove Grey
"*" indicates required fields
Description
This nightstand features rattan and Gmelina framing with veneered canvas on the faces and tops. Canvas is finished in a rubbed dove grey and lacquered with a moderate sheen with the rattan framing finished in a rich chestnut creating a beautiful contrast effect. Two drawers with soft close mechanisms sit above one open shelf giving ample space for storage bedside.
Product Details
| Material | Rattan, Mahogany Solids, Canvas |
|---|---|
| Notes | Rattan & Mahogany with canvasTwo soft-close drawers above open shelfTip restraint included |
| Volume | 14 cft |
| Weight | 66 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 30 × 30 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Canvas |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.