Peninsula N-dura Resin Wicker Outdoor Counter Stool 40 In.
"*" indicates required fields
Elevate your outdoor dining experience with the Peninsula Counter Stool, the latest addition to our Peninsula collection. This piece embodies the essence of open-air living with its light and airy open-weave design, crafted from ultra-realistic Raffia resin wicker. Not only does it offer the visual appeal of natural materials, but it also provides the durability and easy maintenance required for year-round enjoyment. Designed with both style and comfort in mind, featuring armrests and a cushioned seat that invites you to linger longer over meals and conversations. Its sturdy construction ensures it can withstand the elements, making it a perfect choice for any outdoor setting. This item is designed to be enjoyed either with or without a cushion. Please designate your choice in the below “Select a Cushion” dropdown.
| Weight | 23.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 24.25 × 40 in |
| Brand | Summer Classics |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Peninsula |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Peninsula N-dura Resin Wicker Outdoor Bar Stool 46 In.
Related products
24″ Ladderback Counter Stool
Country Woven Kubu Counter Stool
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.