Back to products
Atwood Executive Desk Walnut
Call for Price
Ramon STOOLS 44340-30WE/1B25DXF443
"*" indicates required fields
Description
An elegant and contemporary stool offering comfort and style – you really can have it all with this Ramon swivel stool from Amisco. The upholstered seat mixed with the elegant solid wood base makes for the perfect blend of design that will work with many styles of kitchen. Place a few along your kitchen island or bar area for the perfect place to gather around.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| Solid wood legs (birch) with metal footrest | Yes |
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 20.875 × 22.25 × 40.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Beige PVC |
| Style | Transitional |
| Collection | Ramon |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Ramon STOOLS 44340-26WE/1B25DXF443
Ramon STOOLS 44340-26WE/1B52HTF496
Related products
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Blue Leroy Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.