49H-601 - Bridgeton Cocktail Table - Bridgeton
Call for Price
Cosmo Maple
Call for Price
Render STOOLS 41543-26WE/1B25DAF4
"*" indicates required fields
SKU:
41543-26WE/1B25DAF4
Category: Barstools
Tags: Amisco, Barstools, black, Charcoal Black & Brown Faux Leather
Description
A distinctly modern take on the stool, Render blends trendy metal design with rounded lines and integrated armrests for optimal seating comfort. And with its stunning, sophisticated backrest, it’s a head turner for sure! A must for your kitchen island.
Product Details
| Included: 1 stool and hardware | Yes |
|---|---|
| 360-degree swivel without memory return | Yes |
| Product made of superior North American steel, painted with lead free and environmentally safe baked powder coating for a scratch resistant finish | Yes |
| Sturdy fully welded metal structure for increased durability | Yes |
| Weight capacity: Supports up to 300 lbs | Yes |
| Made in Canada | Yes |
| 10 year limited residential warranty | Yes |
Videos
Additional information
| Dimensions | 19.5 × 21.625 × 34.375 in |
|---|---|
| Brand | Amisco |
| Color | Black |
| Detail Color | Charcoal Black & Brown Faux Leather |
| Style | Contemporary |
| Collection | Render |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Render STOOLS 41543-26WE/1B24DAF4
Render STOOLS 41543-26WE/1B24DBF4
Related products
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Charleston Forge Bar and Game Room Wood Seat Counterstool
| Brand | Charleston Forge |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Country Woven Kubu Counter Stool
Fiddler Counter Stool
Gray Fiddler Counter Stool
Jetson Bar Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |
Thayer Outdoor Counter Stool
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Thayer |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.