Saddle Counter Stool
"*" indicates required fields
Description
Introducing the Saddle Counter Stool, a stylish and comfortable seating option for your space. Featuring a deep honey wood brown frame and a built-in linen cushion, this stool exudes warmth and elegance. The lowered back and arms add a unique touch to the design, accentuating the natural beauty of the wood and providing a welcoming feel.
Product Details
| Item Weight | 21 |
|---|---|
| Materials | Mango and Linen Blend |
| Weight Capacity | 250lbs. |
| Dimensions | W:19.5 x D:19.5 x H:33.5 |
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 19.5 × 33.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Saddle |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Lodge Dining Swivel Counter Stool
Blue Leroy Counter Stool
Calhoun Counter Stool
Kairu Bar Stool
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 35 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Kairu |
| Features | Swivel |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.