Today’s Hours Getting Hours
Arno Solid Wood Bench
"*" indicates required fields
Description
Arno’s texture and finish exude relaxed refinement. Crafted of richly grained solid Acacia wood, this table has simple lines and tapered legs for a timeless look we love. It is offered in a compact profile, perfect for small spaces.
Product Details
| Overall Dimensions | 64”W x 16”D x 18”H |
|---|---|
| Materials | Acacia Wood |
| Colors | Amber Brown |
| Weight | 66 lbs |
| Seat Count | 2 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 18″ |
| Seat Width | 64″ |
| Seat Depth | 16″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 64 × 18 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Amber Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Arno |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Arno Solid Wood Rectangle Dining Table
Related products
Escape-Coastal Siesta Key Side Chair
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Tan, White |
| Features | Wood |
| Style | Coastal |
Verona Chair in Heather Gray & White
| Brand | John Thomas Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Wood |
| Style | Cottage, Farmhouse |
Ciao Bella Spindle Back Side Chair
Walnut Grove Arm Chair
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Traditional |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.