Love. Joy. Bliss.-Miranda Kerr Home Desert Rose Sideboard
Call for Price
Alexander Roll Arm L-Shaped Sectional
Call for Price
CCC3114A – Ryan Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
The Ryan Dining chair is a modern design that features an upholstered cantilevered curved back and exposed wood base. With a lower back height, this dining chair works perfectly around a table where sight lines are important. The upholstered back gives great support to ensure comfort for lingering conversations.
Product Details
| Back Type | Tight |
|---|---|
| Seat Type | Tight |
| Notes | Top Stitch Not available in Cerused Finishes |
| Volume | 17 cft |
| Weight | 30 lb |
| Leather | 41 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 3.00 yrd |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25 × 31.5 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Ryan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.