Today’s Hours Getting Hours
Roba Upholstered Swivel Lounge Chair
Call for Price
Khai Upholstered Dining Chair - Charcoal
Call for Price
Khai Upholstered Dining Chair
"*" indicates required fields
Description
Settle into the sculpturally comfort of our Khai dining chair posting a modern design and unique silhouette. Khai’s fully upholstered frame features detailing and clean lines alongside plush seating making it the perfect conversation piece for your space.
Product Details
| Overall Dimensions | 27”W x 21”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester |
| Colors | Birch Cream |
| Weight | 17 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 20.5″ |
| Seat Width | 26″ |
| Seat Depth | 18.5″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 25000 |
| Material Cleaning Code | X |
Additional information
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 27 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Birch Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Khai |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Khai Upholstered Dining Chair – Charcoal
Related products
Verona Chair in Heather Gray & White
| Brand | John Thomas Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Wood |
| Style | Cottage, Farmhouse |
Harper X-Back Side Chair
| Brand | Riverside Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Rustic, Traditional, Transitional |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.