Mulligan Bench
"*" indicates required fields
Description
Meticulously crafted by skilled artisans, this bench showcases the rich, natural grain of sustainable mahogany. Each piece is a testament to the artistry that goes into creating furniture of enduring quality; upholstered in high-performance linen fabric, the bench exudes sophistication while providing durability and easy maintenance.
Product Details
| Item Weight | 23 |
|---|---|
| Materials | Sustainably Grown Mahogany and Performance Linen Blend |
| Weight Capacity | 300lbs. |
| Dimensions | W:59 x D:18 x H:20 |
Additional information
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 59 × 20 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Mulligan |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Counter Stool 26 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.