Modern Nomad Side Chair
"*" indicates required fields
SKU:
U181626
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Cream, Universal Furniture, White Oak
Description
The lighthearted Nomad Side Chair fuses a woven Danish cord back, oak-finished legs and a plush white seat cushion, making for a delightfully modern seat.
Product Details
| Fabric: Canberra Ivory | Yes |
|---|---|
| 2pcs per carton | Yes |
| Finish: White Oak with Cane accent | Yes |
Additional information
| Dimensions | 22 × 21 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Oak |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Modern Bedside Table
Modern Brando Bed -Special Order
Modern Brando Cal King Bed
Modern Brando Cal King Bed with Panels
Modern Brando King Bed
Modern Brando King Bed with Panels
Modern Breeze Nightstand
Related products
Americana Modern Dining Bench Counter Upholstered 49 In.
Americana Modern Dining Bench Upholstered 58 In.
Americana Modern Dining Dining Chair Spindle Back (2/ctn Sold In Pairs)
Boheme Vitton Upholstered Side Chair
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 21 × 41 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.