Dublin Tufted Upholstered Bed
Call for Price

Lewis TABLES 52601/25+90502/21
Call for Price
C79-405 – Carlyle Sideboard
"*" indicates required fields
Description
Visually unique and fun to use, Carlyle is a marriage of a Sheraton serpentine shape and mid-century tambour piece. The tambour-inspired round dowels that sheath the piece accentuate the visual movement inherent in the serpentine lines. Tall, tapered conical legs add more mid-century flair and simple elegance.
Product Details
| Material | Walnut Veneers, Walnut Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | COMBO FINISH: Available as Case/Doors combination ONLY.Behind two center doors with antique brass hardware is one adjustable shelf. Behind each end door with touch-latch is one adjustable she |
| Volume | 41 cft |
| Weight | 233 lb |
| Cartons | 1 |
Additional information
| Weight | 233 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 72 × 34.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.