Durant Solid Wood 4dr Sideboard
Call for Price
Denver Solid Wood 4dr Cabinet
Call for Price
Danica Solid Wood 4dr Buffet
"*" indicates required fields
Description
The Danica Reclaimed Buffet brings a bold, modern presence to your dining space. Expertly crafted from FSC-certified reclaimed oak, it embodies sustainable sophistication. Its standout design features clean-lined doors accented by a dramatic black band, blending organic texture with contemporary flair. With ample interior storage and sturdy metal legs, this buffet is both stylish and functional — a versatile, eco-conscious choice for today’s refined interiors.
Product Details
| Overall Dimensions | 72”W x 18”D x 36”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak, Metal |
| Colors | Cafe Brown |
| Weight | 176.37 lbs |
| Casegoods Door Quantity | 4 |
| Shelf Interior Dimensions | 69.29″ x 14.69″ x 13″ |
| Wire Management Holes | 1 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Storage Configuration | 4 Door |
Additional information
| Weight | 176.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 36 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cafe Brown |
| Style | Industrial |
| Collection | Danica |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Danica Solid Wood Rectangle Coffee Table
Danica Solid Wood Rectangle Coffee Table – Aged Cream
Danica Solid Wood Rectangle Console Table
Danica Solid Wood Rectangle Console Table – Aged Cream
Related products
Lodge Dining 2pc 66 In. Buffet / Bar Display Hutch
Sundance Dining – Sandstone Buffet Server 66 In. X 19 In.
Walnut Grove Small Server
| Dimensions | 22 × 39 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.