429-315 – Town & Country Centre Table
"*" indicates required fields
Description
The Town and Country Centre table has a top design that combines planked boards in a reverse diamond pattern. An overscaled urn-style base contributes to the rich casual design. At 60″ in diameter, this table is the perfect breakfast room piece or tucked into a corner of a living room for a game table.
Product Details
| Material | Maple Veneers, Maple Solids, Composite Materials |
|---|---|
| Distressing Level | Heavy |
| Notes | overscaled urn-style base. Table top combines planked boards in a reverse diamond pattern. |
| Volume | 34 cft |
| Weight | 294 lb |
| Apron Height | 28.50 in |
| Cartons | 2 |
Additional information
| Weight | 294 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Rustic |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.