789-805B-G – Details Dining Table Base For Glass Top
"*" indicates required fields
“Beauty is in the details” and that’s where we started when creating the Century Details Custom Dining program. Details Dining allows you to design your Dining Table, mixing and matching bases and tops from a large selection of beautiful forms. Select from over 21 Dining Table Base Styles and then select your top style, glass or wood. If choosing a wood top, you tell us your exact dimension in 1″ increments from 44″-71″. Finally choose your finish and/or fabric selections (on tables where finish options are to make a table that is uniquely your own. With just a few easy steps you have a custom dining table designed by you, made by Century.
Product Details
| Material | Metal, Mozambique Veneers, Maple Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | COMBO FINISH: Available as Top ring/Base combination ONLYPLEASE NOTE: Not available for use with round glass tops larger than 60″Brushed Brass finish plated stainless steel accents |
| Volume | 13 cft |
| Weight | 67 lb |
| Cartons | 1 |
| Weight | 67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 29 × 29 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Crossings Downtown 60” Round Dining Table
Crossings Eden Rectangular Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.