Manhattan Leather Upholstered Storage Bed
Call for Price

Boomerang TABLES 50533/2596+90894/96
Call for Price
AE9-314 – Dawning 54″ Quad-Pedestal Round Dining Table
"*" indicates required fields
Description
“The Dawning Pedestal Round Dining Table is designed to be a new but classic and versatile elegant modern centerpiece. It started with beautiful new classical pedestal table from Vienna. It has a beautiful traditional form and I imagined a quad pedestal and its tri form pedestal to be used individually as smaller tables. The base is actually simple and elegant in figured veneers. It has a look that feels familiar and at the same time very new.” -Thomas O’Brien Crafted from Crown Mahogany veneers and mahogany solids. Available in any Century finish.
Product Details
| Material | Mahogany Veneers, Mahogany Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Apron height: 26.5″ |
| Volume | 27 cft |
| Weight | 161 lb |
| Apron Height | 26.50 in |
Additional information
| Weight | 161 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 54 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.