Manhattan Leather Upholstered Storage Bed
Call for Price

Boomerang TABLES 50533/2596+90896/96
Call for Price
AE9-315 – Dawning 88″ Tri-Pedestal Dining Table
"*" indicates required fields
Description
“The Dawning Dining Table and Pedestal Center Dining Tables are designed to be a new but classic and versatile elegant modern centerpiece for the collection. It started with beautiful new classical pedestal table from Vienna. It has a beautiful traditional form. The base is actually simple and elegant in figured veneers. It has a look that feels familiar and at the same time very new.” -Thomas O’Brien Crafted of Crown Mahogany veneers and mahogany solids. Available in any Century finish.
Product Details
| Material | Mahogany Veneers, Mahogany Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Maximum extension 132″ with two 22″ leavesApron height: 26.5″ |
| Volume | 65 cft |
| Weight | 379 lb |
| Apron Height | 26.50 in |
Additional information
| Weight | 379 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 88 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.