
AE9-317 – Dawning 132″ Tri/Quad-Pedestal Dining Table
"*" indicates required fields
“The Dawning Dining Table and Pedestal Center Dining Tables are designed to be a new but classic and versatile elegant modern centerpiece for the collection. It started with beautiful new classical pedestal table from Vienna. It has a beautiful traditional form and I imagined a quad pedestal and its tri form pedestal to be used individually as smaller tables and then together for this new elegant Dawning Dining table. The base is actually simple and elegant in figured veneers. It has a look that feels familiar and at the same time very new.” -Thomas O’Brien Crafted of mahogany solids and Crown Mahogany veneers, with a border veneer pattern surrounding a field of beautiful crown mahogany the Dawning is a statement table. Maximum extension is 176″ with two 22″ leaves.
Product Details
| Material | Mahogany Veneers, Mahogany Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Very Light |
| Notes | Maximum extension 176″ with two 22″ leavesApron height: 26.5″ |
| Volume | 95 cft |
| Weight | 534 lb |
| Apron Height | 26.50 in |
| Weight | 534 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 132 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | White |
| Style | Transitional |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.