Florence Tufted Upholstered Bed
Call for Price

Parade PUB TABLES 50565-42/51+90480/87
Call for Price
AEA-307 – Furling Dining Table
"*" indicates required fields
Description
A large, angular trestle table with a dramatic, exaggerated slanted base, the Furling is crafted in oak and quarter sawn oak veneers. The pattern of the top features a bordered, figured and quarter-sawn-style pattern of oak, inspired by Victorian parquet stair treads at a favorite museum in Paris. Stocked here in the Mallorca Finish, a natural toned, medium brown stain finish.
Product Details
| Material | Oak Veneers, Oak Solids |
|---|---|
| Distressing Level | Heavy |
| Notes | Mallorca finishMaximum extension: 124″ with one 22″ leaf |
| Volume | 103 cft |
| Weight | 375 lb |
| Apron Height | 27.25 in |
| Cartons | 2 |
Additional information
| Weight | 375 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 47.5 × 102 × 30.25 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.