Today’s Hours Getting Hours
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Call for Price
Affinity Upholstered Side Chair
Call for Price
Affinity 78in Rectangle Pedestal Dining Table with 2-18in Leaves
"*" indicates required fields
Description
A neutral color palette and angular forms create a soft modern expression in the Affinity Rectangle Pedestal Dining Table. Crafted of Quartered Oak Veneers, the table has a tactile greige sand-blasted finish. With two 18-inch leaves, the table extends to 114 inches with both leaves in place and will accommodate 6 guests without leaves, 8 guests with one leaf and 10 guests with both leaves. A three-piece geared wood table slide allows you to add or remove leaves.
Additional information
| Weight | 214.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 78 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Affinity 48in Round Pedestal Dining Table with 1-18in Leaf
Affinity Bachelors Chest
Affinity California King Upholstered Bed
Affinity Dresser
Affinity Glass Top Accent Console
Affinity Host Chair
Affinity Leg Nightstand
Affinity Mirror
Related products
Greystone Pub Table in Ash Brown
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Coastal Living Escape Cottage Dining Table
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Oak, Pine Veneer, Storage, Wood |
| Style | Cottage |
Owens Maple Counter Dining Table
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Transitional |
Traditions Traditions Rectangle Dining Table with Two 22-inch leaves
| Weight | 209.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 78.00 × 30.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Brown |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Emporium Ellsworth Round Dining Table – Complete
| Brand | American Drew |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.