Today’s Hours Getting Hours
Cedar Fork Dining Side Chair
$1,588.00 Original price was: $1,588.00.$1,218.99Current price is: $1,218.99.
Diamond Elise Linen Dining Chair (2/ctn - Sold In Pairs)
Call for Price
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
"*" indicates required fields
SKU:
DCED#78REC-SMA
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Parker House, Smoked Arabica Finish
Description
With its rustic warmth and subtle hints of modern sophistication, Cedar Fork’s transitional styling offers a versatile aesthetic to complement all sorts of interior stylings. This casual dining group features clean lines, geometric legs and hardware, and contemporary touches throughout the collection.
Product Details
| Smooth Smoked Arabica finish | Yes |
|---|---|
| Constructed with select hardwood solids and oak veneers | Yes |
| Standard height fits perfectly into every day life | Yes |
| Clean lines and geometric legs | Yes |
| Exudes rustic warmth with subtle hints of modern sophistication | Yes |
| Transitional styling | Yes |
| Coordinates perfectly with the Cedar Fork Side Chair and Bench | Yes |
Additional information
| Dimensions | 30 × 78 × 40.25 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Brown |
| Detail Color | Smoked Arabica Finish |
| Style | Transitional |
| Collection | Cedar Fork |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Cedar Fork Dining Bench
Cedar Fork Dining Side Chair
Cedar Fork Dining Square Counter Height Table
Cedar Fork Dining Upholstered Counter Stool
Related products
Greystone Pub Table in Ash Brown
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Coastal Living Escape Round Glass Table 54″ in Sandbar
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Coastal, Modern |
Traditions Traditions Rectangle Dining Table with Two 22-inch leaves
| Weight | 209.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 78.00 × 30.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Brown |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.