Martine Side Chair - Cherry - 91N Bristol / 5681-11
Call for Price
John's Field Framed Canvas
Call for Price
Dresden Rectangle Dining Table
Handcrafted solid cherry rectangle dining table with a clean, Scandinavian‑inspired base and a thick solid wood top. Seats 8–10.
"*" indicates required fields
SKU:
4226-0842-CURRANT
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Furniture, Brown, Currant Cherry, Dining Tables
Description
The Dresden rectangle dining table centers your dining area with a simply beautiful, Scandinavian-like style. Handcrafted in cherry hardwood, the solid wood top is 2″ thick. The beauty of the fine cherry wood grain is also emphasized in the clean-lined, gently rounded base. The natural warm blonde of the cherry wood optimizes the feel of elegance, and can also be enhanced by our darker finish options. Available in two sizes.
Additional information
| Weight | 218 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 108 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Currant Cherry |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Dresden |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dresden Rectangle Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Crossings Downtown 60” Round Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.