Tiber Solid Wood Round Coffee Table
Call for Price
Deaven Solid Wood Rectangle Dining Table
Call for Price
Gilcrest Solid Wood Square Dining Table
"*" indicates required fields
Description
Simple yet iconic, the Gilcrest Collection showcases modernist design with clean lines and square angles. Crafted from solid reclaimed wood, its hand-finished surfaces with butterfly joints and natural distressing emphasize the wood’s unique character.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 60”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Oak |
| Colors | Cafe Brown |
| Weight | 199 lbs |
| Table Top Thickness | 4″ |
| Table Clearance From Floor | 26.38″ |
| Distance Between Legs Front Back | 48.23″ |
| Distance Between Legs Side Side | 48.23″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 199 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Cafe Brown |
| Style | Contemporary Rustic |
| Collection | Gilcrest |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern Dining Dining Table 48 In. Round To 66 In. (18 In. Leaf)
Americana Modern Dining Dining Table 60 In. X 38 In. Rect To 78 In. (18 In. Leaf)
Americana Modern Dining Dining Table 88 In. X 42 In. Trestle To 112 In. (24 In. Butterfly Leaf)
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.