Today’s Hours Getting Hours
Harvey Ellis Dining Table Cherry 62″
"*" indicates required fields
Description
The Harvey Ellis Dining Table is large enough for a crowd but, thanks to its gently curved aprons, still graceful. Its honest construction is plainly seen in exposed pinned through-tenons where the apron joins each leg. The stunning inlay on each corner of the tabletop is made of walnut, cherry, oak, and maple. Crafted in quartersawn white oak or cherry.
Additional information
| Dimensions | 40 × 62 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Stickley Furniture |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Greystone Pub Table in Ash Brown
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Coastal Living Escape Round Glass Table 54″ in Sandbar
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Coastal, Modern |
Summer Hill Round Dining Table
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | Grey, White |
| Features | Wood |
| Style | Coastal, Farmhouse, Transitional |
Coastal Living Escape Cottage Dining Table
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Oak, Pine Veneer, Storage, Wood |
| Style | Cottage |
Traditions Traditions Rectangle Dining Table with Two 22-inch leaves
| Weight | 209.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 78.00 × 30.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Brown |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.