Today’s Hours Getting Hours
Arno Solid Wood Rectangle Dining Table
Call for Price
Clair Leather Round Coffee Table
Call for Price
Hera Solid Wood Dining Table – Pecan Brown – 60″
"*" indicates required fields
Description
A celebration of family, our Hera Dining Table created by artisans as a tribute to our dedication to quality and design. A versatile, timeless work of art available in two hand finished colors accented with a beautiful multi-faceted pedestal base.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 60”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Pecan Brown |
| Weight | 177 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 28″ |
| Overhang Front Back | 16.5″ |
| Overhang Side Side | 16.5″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 177 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Pecan Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Hera |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Hera Solid Wood Dining Table
Hera Solid Wood Round Dining Table
Related products
Greystone Pub Table in Ash Brown
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Modern Farmhouse Kitchen Table
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Coastal, Transitional |
Savona Friedrick Dining Table in Versaille
| Brand | American Drew |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Traditional, Transitional |
Emporium Ellsworth Round Dining Table – Complete
| Brand | American Drew |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Traditional, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.