
HideAway Solid Maple Rectangle Dining Table
Rectangular solid silver maple dining table with self-storing leaves to extend length from 72 in. up to 96 in. as needed. 30 in. high with a 1 in. thick top.
"*" indicates required fields
The self-storing leaves are hidden from view, but nothing can hide the quintessential heritage style of our HideAway Maple Rectangle Dining Table. The hidden leaves can incrementally increase the table length from 72” all the way to 96”, right-sizing your table for your gathering as you need it. Constructed of solid silver maple, the 1” thick top can be finished with one of three edge profiles. Other personalizing options include 5 leg choices and any of the BenchMade silver maple finishes. Advanced engineering ensures smooth operation of the solid wood leaves so your table can serve you and all your guests with one, custom-designed table.
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | HideAway Maple |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
HideAway Solid Maple Oval Dining Table
Related products
Cedar Fork Dining Rectangle Leg Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.