Liam Rectangle Dining Table
30 in. high rectangular dining table with an angular trestle base and a 1.25 in. solid red maple top. Seats 4-6; 78 x 40 in.
"*" indicates required fields
SKU:
4021-K7840L-GREYLAN
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Furniture, Brown, Dining Tables, Greylan Maple
Description
What a welcome silhouette this modern Liam maple dining table offers. Crafted by with heart by hand by BenchMade artisans, the angular trestle-based table has a thick 1 1/4″ solid red maple panel top. It also offers design versatility with a choice of sizes and mix of colors. Finish choices available in store. Available in two sizes: 78″ and 96″.
Additional information
| Weight | 274 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Greylan Maple |
| Style | Modern |
| Collection | Liam |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Liam Round Dining Table
Liam Round Dining Table
Liam Round Dining Table
Related products
Americana Modern Dining Island Counter Height Table 72 In. X 42 In. To 90 In, (18 In Butterfly Leaf)
Cedar Fork Dining Square Counter Height Table
Crossings Downtown 60” Round Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.