Back to products
Renna Table Lamp
Call for Price
Louisa Rectangle Dining Table with Leaf
Rectangular extendable dining table with tapered legs and two 18 in. leaves to seat 8–10, artisan crafted in the USA.
"*" indicates required fields
SKU:
4022-3660LC2-SANDSTONE
Category: Dining Tables
Tags: Bassett Furniture, Brown, Dining Tables, Sandstone Maple
Description
Crisp lines and a contemporary simplicity will have everyone wanting to dine with you. Invite the whole crew with this tapered leg BenchMade leaf table, including two 18″ leaves. Each Louisa table leaf is made with your table for a perfect fit. Choose from any of our BenchMade maple or oak finish colors, specifically created to show off the fine wide natural grain of the wood.
Additional information
| Weight | 179 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 60 × 30 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sandstone Maple |
| Style | Contemporary |
| Collection | Louisa |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Crossings Downtown 60” Round Dining Table
Rodrigo Counter Table Brown
| Dimensions | 32 × 32 × 36 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Modern |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.