Today’s Hours Getting Hours
Montana Solid Wood Rectangle Dining Table
Call for Price
Layne Solid Wood Square End Table
Call for Price
Montana Solid Wood Square Dining Table
"*" indicates required fields
Description
The Montana Dining Table is crafted from FSCĀ® Certified reclaimed pine, offering a sustainable and timeless foundation for your dining space. The natural finish enhances the wood’s authentic beauty, showcasing its unique grain and character. Supported by a sturdy pedestal base, this table features earthly angles that add a modern touch to its design, bringing warmth and character to your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 48āW x 48āD x 30āH |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Pine |
| Colors | Natural |
| Weight | 139 lbs |
| Table Top Thickness | 2.5″ |
| Table Clearance From Floor | 27.5″ |
| Overhang Front Back | 15.5″ |
| Overhang Side Side | 15.5″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Natural |
| Style | Transitional |
| Collection | Montana |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Montana Solid Wood Rectangle Dining Table
Related products
Coastal Living Escape Round Glass Table 54″ in Sandbar
| Brand | Universal Furniture |
|---|---|
| Color | White |
| Features | Glass |
| Style | Coastal, Modern |
Traditions Traditions Rectangle Dining Table with Two 22-inch leaves
| Weight | 209.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.00 × 78.00 × 30.00 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Collection | Traditions |
| Color | Brown |
| Features | Wood, Wood Veneer |
| Style | Traditional |
Harvest Maple Dining Table
| Brand | Bassett Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Wood |
| Style | Rustic, Traditional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.