Today’s Hours Getting Hours
Hera Solid Wood Round Dining Table
Call for Price
Brookside Solid Wood Round Dining Table
Call for Price
Nemi Solid Wood Rectangle Dining Table
"*" indicates required fields
Description
The Nemi Dining Table features the natural beauty of reclaimed wood. Its soft, curved edges add a touch of elegance while ensuring a comfortable, inviting atmosphere. Perfect for family meals or gatherings, this table combines sustainability with style, offering a warm and timeless addition to your dining space. The unique character of the reclaimed wood ensures no two tables are alike, making the Nemi Dining Table a truly one-of-a-kind piece in your home
Product Details
| Overall Dimensions | 84”W x 38”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Wood |
| Colors | Rustic Brown |
| Weight | 210 lbs |
| Table Top Thickness | 1″ |
| Table Clearance From Floor | 28.75″ |
| Distance Between Legs Front Back | 27.75″ |
| Distance Between Legs Side Side | 73.75″ |
| Extension | No |
Additional information
| Weight | 210 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 84 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Rustic Brown |
| Style | Rustic |
| Collection | Nemi |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Greystone Pub Table in Ash Brown
| Brand | Legacy Classic Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary, Modern |
Savona Friedrick Dining Table in Versaille
| Brand | American Drew |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Traditional, Transitional |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.